Зубні лікарі опинилась «поза законом»

Працівники стоматологічного відділення Гощанської центральної районної лікарні першими відчули «переваги» медичної реформи. З трьох стоматологів і двох зубних лікарів працювати залишився лише один стоматолог. Причина – вимоги Програми медичних гарантій 2020 року, а також реанімований наказ. Саме цей наказ змінив обсяг функціональних обов’язків зубних лікарів. Після цього їх діяльність опинилась «поза законом».

Згідно з наказом МОЗ №117 від 29 березня 2002 року зубні лікарі втратили право лікувати пацієнтів. Це компетенція стоматологів. Зубні лікарі можуть провадити лише діагностику й профілактичний огляд ротової порожнини пацієнта. І байдуже, що впродовж багатьох років і лікарі-стоматологи, і зубні лікарі виконували ідентичну роботу. Єдиною відмінністю між ними був лише диплом про освіту (у зубних лікарів – середня профільна, у лікарів-стоматологів – вища) і терміни навчання – зубні лікарі вчилися 3 роки, лікарі стоматологи – 6 років і два роки інтернатури.

Упродовж багатьох років, зокрема й після згаданого наказу 2002 року, зубні лікарі практикували, надавали стоматологічні послуги пацієнтам. Теоретично вони могли б отримати ліцензію, розгорнути приватну практику. Однак із відомих лише чиновникам причин профільне міністерство не видає цим лікарям ліцензію на відповідні види лікування, обмежуючи їх лише профілактичними оглядами й діагностикою.

Ситуація ще дужче загострилась перед стартом реформи вторинної ланки охорони здоров’я й укладання угод про оплату наданих послуг із Національною службою здоров’я України для надання медичних послуг за Програмою медичних гарантій у 2020 році. Тоді зубні лікарі загалом опинились за бортом реформи, оскільки їх послуги не передбачені в пакеті медичних гарантій, а отже оплачувати НСЗУ їх не буде. От і виходить, що зубні лікарі з відповідною освітою, багаторічним досвідом лікування в один день стали некомпетентними, а їхні послуги – не потрібними державі.

Щодо лікарів-стоматологів, то й із ними ситуація не надто радісна. Хоч НСЗУ й береться оплачувати їхні послуги, але й тут не все так просто. 

– У пакеті медичних гарантій 2020 року є перелік послуг стоматолога, – каже головна лікарка Гощанської ЦРЛ Галина Козяр-Грицак. – З 1 квітня він може надавати ургентну стоматологічну допомогу дорослим та дітям, а також планову стоматологічну допомогу дітям до 16 років. Загалом перелік цих послуг украй обмежений. Усе інше – платне.

Ініціатори реформи зробили головний акцент на профілактиці, а не на лікуванні. Тому якщо пацієнт прийшов із карієсом, а це вже планова медична допомога, то НСЗУ за його лікування не платитиме. Тому якщо ви довели свої зуби до критичного стану, лікувати їх доведеться за власні кошти. Словом, усе, як у Європі. Хочете прийти на прийом до стоматолога – записуйся заздалегідь і приготуйте гроші.

 

3 коментарі до “Зубні лікарі опинилась «поза законом»

 • 24/02/2020 о 17:02
  Permalink

  Прочитавши цю статтю,побачила багато неправдивої інформації,не знаю чому все висвітлино в такому ракурсі.Зубним лікарям надається і надавалась ліцензія,багато хто з них мають власну справу,багато хто працює в приватних кабінетах і на дуже непоганих умовах.А ургентна допомога раніше надавалась всім в різніі години доби на безоплатній основі і у вихідні дні також,про що не можна сказати зараз.Стоматологи ніколи не навчались 6р а тільки 5р.Якщо Зубні Лікарі поза законом, то чому із 1994 року їх випускали і видавали дипломи державного зразка?А я скажу чому ,тому що порожнина рота на той момент так як і зараз в жахливому стані,(починаючи з малолітніх дітей та закінчуючи дорослими пацієнтами,),тому тоді вирішино було випускати Зубних лікарів і їх відправляли в районні лікарні та амбулаторії щоб охопити власне все на населення, яке потребувало санації.Тому що стоматологи не дуже хотіли іти працювати в сільську місцевість на мізерні зар плати та їздити санувати дітей по школах.А зараз бачте як усе змінюється,прийшовши на роботу на все готове,жодного пацієнта неприйняти безкоштовно.та жодного дня не бути ургентним,бо фізично це неможливо.(Проживає в Рівне).Отакі справи.

   
  Відповідь
  • 25/02/2020 о 09:46
   Permalink

   Гощанські зубні лікарі працюють тільки на дому і без ліцензії а не в клініках !!!!

    
   Відповідь
  • 25/02/2020 о 11:30
   Permalink

   Інформація подана з посиланням на законодавство. Ніхто не каже, що зубні лікарі не мають права на професійну практику. Мова йде про те, що НСЗУ не оплачуватиме їх послуг. Саме тому в Гощанській лікарні працює лише один стоматолог (і то не відомо скільки він буде за таких умов оплати праці) і жодного зубного лікаря. Де тут неправдива інформація, шановний АНОНІМ?

    
   Відповідь

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

//graizoah.com/afu.php?zoneid=2962165Scroll Up