Сімейні лікарі – на передовій боротьби з пандемією

Гощанський Центр первинної медико-санітарної допомоги працює в звичному режимі. Водночас перед тим, як звертатись до медиків безпосередньо в ЦПМСД, сімейні лікарі радять контактувати з ними телефоном, аби з’ясувати симптоми – кашель, температура, тиск тощо. Під час спілкування з пацієнтами лікарі також з’ясовують чи не була людина закордоном найближчим часом, або чи не контактувала з людьми, які нещодавно повернулись в Україну з інших країн.

Є й певний зворотній зв’язок. Свідомі люди, які повернулися з-за кордону самостійно телефонують сімейним лікарям, запитують порад, цікавляться за яких умов потрібна самоізоляція і на який час. Лікарі надають їм відповідні рекомендації, щоденно дізнаються про їх самопочуття, температуру.

На період карантину в приміщенні ЦПМСД відкриті два входи – для здорових і недужих людей. Такий розподіл потоків відвідувачів дозволяє уникати зайвих контактів.

Через центральний вхід у ЦПМСД заходять пацієнти з явними симптомами недуг. Для дорослих і дітей без жодних симптом відкритий вхід із тильного боку приміщення (від гаражів). Про нього повідомляє спеціальний вказівник, розміщений на дверях центрального входу. Власне саме туди наразі приходять батьки з дітьми, яким потрібно зробити планові профілактичні щеплення, зокрема БЦЖ.   

На першому ж поверсі ЦПМСД (з центрального входу) працює черговий кабінет. Сімейні лікарі згідно розробленого графіка щоденно заступають на чергування у спеціальних захисних костюмах.

Сімейні лікарі - на передовій боротьби з пандемією
Сімейна лікарка Марія Григорівна Дацюк і медична сестра Валентина Михайлівна Пригодюк у спеціальних костюмах під час чергування в кабінеті прийому потенційних хворих.

Забезпеченість медиків засобами індивідуальної захисту на рівні двохденного запасу. Придбати спеціальні халати, костюми не так просто. Більшість фірм, які спеціалізуються на пошитті подібних засобів індивідуального захисту просто не встигають виконувати замовлення і відмовляють у поставках.

– Наразі сімейні лікарі, фельдшери сільських амбулаторій переважно працюють дистанційно, у телефонному режимі, – каже головна лікарка Гощанського Центру первинної медико-санітарної допомоги Тетяна Поліщук. – Особливо незахищеними у цій ситуації є фельдшера, які насамперед контактують з людьми, які приїжджають чи то з міста, чи з-за кордону. А якщо захворіє фельдшер, сімейний лікар, то хто тоді буде лікувати пацієнтів? Тому, дбаючи про здоров’я наших людей, я, насамперед, переймаюсь безпекою медичних працівників ЦПМСД. Більше того, саме сімейні лікарі, фельдшери в разі контакту з недужими стають небезпечним джерелом поширення інфекції. А цього ми не маємо права допустити.  

Отож якщо самопочуття людини дозволяє залишатися вдома, то консультації щодо її лікування сімейні лікарі надають у телефонному режимі.

Сімейні лікарі - на передовій боротьби з пандемією

– Загалом, згідно рекомендацій і протоколів, коронавірус лікується так само як звичайна вірусна недуга, – каже заступниця головної лікарки Гощанського ЦПМСД Галина Тимощук. – Препаратів із доведеною противірусною ефективністю наразі немає.

– Якщо ж у людини висока температура, то, знову ж таки, згідно протоколів лікування вірусних інфекцій збивати її не потрібно, – долучається до розмови завідувач Гощанської амбулаторії №1 Сергій Бугай. – Віруси гинуть при температурі понад 38оС. А у нас як буває. Не встигла людина пчихнути, як вже біжить в аптеку і купує на свій розсуд протигрипозні препарати. У них міститься велика доза парацетамолу, який знижує температуру. А вірус дуже добре почуває себе при температурі 37,2 – 37,6оС. Тому, якщо приймати подібні препарати, то температура буде знижуватися й тим самим в організмі створюватимуться комфортні умови для розвитку вірусів.

Окремий акцент Сергій Бугай зробив на застосуванні під час лікування антибіотиків.

– У черговий раз хочу нагадати людям, що антибіотики вірусів не лікують, – зауважив сімейний лікар. – Вони навпаки пригнічують імунітет людини. Ну, а якщо комусь дуже кортить зайнятись самолікуванням, то потрібно хоча б інструкції дотримуватися. Адже в разі неправильно прийому антибіотиків в організмі розвивається резистентність – стійкість антибіотиків.

Водночас недужим із симптомами застуди Сергій Бугай радить день-два перетерпіти температуру понад 38оС, дотримуватися постільного режиму, у жодному разі не переносити недугу «на ногах» і пити багато рідини. Відтак в організмі почнуть вироблятися внутрішній інтерферон, який захищатиме організм, антитіла для боротьби з вірусом.

– Загалом пацієнти з легким перебігом коронавірусної інфекції лікуються вдома, – зауважила завідувачка Липківської амбулаторії Віра Мельник. – Сімейний лікар тримає з ними постійний зв’язок телефоном, консультує. Госпіталізують пацієнтів із важким перебігом недуги. Станом на 9 квітня  у районі зафіксовано 1 випадок захворювання на коронавірус.

Ірина ПОВАР.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

//graizoah.com/afu.php?zoneid=2962165Scroll Up