Карантин позначився на умовах проведення вступної кампанії

Закінчується черговий навчальний рік. Такого варіанту його закінчення вітчизняна освіта ще не переживала, і педагоги та діти певною мірою працювали практично в екстремальних умовах. Карантинні заходи позначились безпосередньо й на батьках учнів, які на власному досвіді відчули всі тонкощі дистанційного навчання своїх дітей удома і складність роботи педагогів. Та як би там не було, а ми вже на порозі завершення 2019-2020 навчального року. А відтак – вступна кампанія. Про те, як позначився карантин на умовах проведення вступної кампанії, ми бесідуємо з начальником відділом освіту РДА Олексієм САВОНІКОМ.

Олексію Максимовичу, чи змінились цьогорічні порядок та умови прийому на навчання у вищі навчальні заклади у зв’язку з карантином через поширення коронавірусної інфекції?

– На початку кожного навчального року Міністерство освіти та науки України затверджує порядок й умови прийому на навчання у вищі навчальні заклади. У зв’язку з карантином цьогоріч цей порядок, як і весь освітній процес в Україні, зазнав змін. Це й не дивно, адже карантинні заходи позначились на навчальному процесі в школах і мають своє відображення на роботі вищої освіти. Зокрема на організації й проведенні вступної кампанії у виші.

У минулому номері «РК» ми повідомляли про порядок проведення ЗНО в 2020 році. Також ішла мова про те, що основна сесія ЗНО стартує 25 червня. Передбачається, що в цей день наші діти складатимуть тести з математики. Завершення сесії планується на 17 липня. До 1 серпня випускники мають отримати сертифікати з обраних для тестування предметів.

Нагадую, що в поточному навчальному році тест з української мови та літератури є обов’язковим для всіх випускників. Другий обов’язковий тест – це історія або математика. Інші предмети – це особистий вибір кожного учня залежно від обраної майбутньої професії.

Коли розпочнеться прийом документів у виші?

– Загалом прийом документів у вищі навчальні заклади проводитиметься з 13 по 22 серпня. Однак реєстрація електронних кабінетів вступників, завантаження необхідних документів розпочинається 1 серпня. Це стосується тих, хто навчатиметься на першому курсі задля здобуття ступеня молодшого бакалавра, бакалавра на основі повної загальної середньої освіти.  

В окремих вишах під час іспитів передбачені творчі конкурси. Вони мають відбутися в період з 1 по 12 серпня. Якщо у зв’язку з карантином буде заборонено відвідувати заклади вищої освіти, то творчі конкурси й вступні іспити можуть відбуватися в дистанційному форматі – онлайн із підтвердженою ідентифікацією вступників.

Якщо зробити це буде неможливо технічно, то ці заклади вищої освіти мають забезпечити проведення творчих конкурсів і вступних іспитів із дотриманням жорстких санітарних правил.

Медичні огляди та інші доконкурсні процедури, якщо це передбачено законодавством, особливими умовами конкурсного відбору, проводяться до 9 серпня.

Для осіб, які вступають за результатами ЗНО, іспитів, творчих конкурсів, складених із 1 по 12 серпня, прийом заяв і документів закінчується о 18 годині 22 серпня.

Чи відрізняються строки прийому заяв для вступників, які розраховують навчатися на місцях державного й регіонального замовлення?

– Строки прийому заяв і документів для участі у вступних іспитах та творчому конкурсі на місця державного й регіонального замовлення визначає приймальна комісія закладу вищої освіти, оприлюднюючи їх на офіційному вебсайті закладу вищої освіти або його відокремленого структурного підрозділу.

Чи можуть вступники подати заяви й оригінали документів онлайн?

– Вступники можуть подавати заяви до закладів вищої освіти онлайн. Для цього й створюються електронні кабінети. Щодо оригіналів заяв, то нині МОН працює над тим, аби вступники також мали таку можливість, але для цього потрібно виробити електронний підпис. Тоді непотрібно буде особисто привозити оригінал документа про освіту до закладу вищої освіти. Його можна буде подати вже після початку навчання.

Чи стосується це вступників пільгової категорії?

– Так, вони також можуть подавати заяви онлайн, попередньо подавши документи про підтвердження певних пільг хоча б в один університет, де їх буде перевірено й завантажено в базу.

А як щодо вступників, які планують навчатися за контрактом?

– Вони можуть бути зараховані до вищого навчального закладу після підтвердження отриманої рекомендації з ЄДЕБО також за допомогою електронного підпису. У такому разі розробляється окремий додаток до електронного кабінету.

Що робити вступникам, які не встигнуть вчасно отримати свідоцтва про повну загальну середню освіту у зв’язку з карантином?

– У такому разі вони зможуть подати заяви через електронний кабінет вступника без відповідного свідоцтва, але з підтвердженням його замовлення в ЄДЕБО. Оригінали свідоцтв про повну загальну середню освіту можна буде подавати після початку навчання.

Чи зміниться кількість бюджетних місць у ЗВО для вступників 2020 року?

– На сьогодні Мінекономіки ще не сформувало обсяги державного замовлення на підготовку здобувачів вищої освіти в 2020 році. Водночас уже нині можна сказати, що кількість бюджетних місць для здобуття ступенів бакалавра та магістра медичного й ветеринарного спрямувань на основі повної загальної середньої освіти на 7% вища, ніж торік. Про це свідчить кількість замовлень, які МОН подало в Мінекономіки.

Чи змінився у зв’язку з карантином мінімальний прохідний бал для абітурієнтів?

– На сьогодні поки що не визначено мінімальний прохідний бал ЗНО, який би дозволяв брати участь у вступній кампанії. Наразі відомо лише кілька напрямків, для яких профільне міністерство визначило мінімальну кількість балів, необхідних для вступу в окремі виші. Це стосується певних медичних спеціальностей, зокрема фармації (130 балів), педіатрії, стоматології (150 балів), права, міжнародних відносин (140 балів).

До слова кажучи, необхідний прохідний бал, в основному, визначають самі виші залежно від поданих заяв.

Коли хоча б теоретично мають бути відомі результати ЗНО?

– Результати ЗНО мають бути відомі для випускників уже 28 липня, але не пізніше 31 липня. А вже з 1 серпня розпочинається реєстрація електронних кабінетів абітурієнтів.

Як усі ці заходи позначаться на початку нового навчального року на студентах?

– Новий навчальний рік для студентів першого курсу розпочнеться не пізніше 15 вересня. Зарахування на навчання відбувається залежно від так званого конкурсного балу. Він формується з оцінки ЗНО з першого і другого обов’язкових предметів, а також з оцінки ЗНО з третього (профільного) предмета, середнього бала документа про повну загальну середню освіту, який переводиться у шкалу від 100 до 200 балів, або творчого конкурсу (залежно від умов зарахування, окремо в кожному закладі).  

Крім того, деякі навчальні заклади можуть додавати певні додаткові бали за успішне закінчення в році вступу підготовчих курсів закладу вищої освіти. Певні переваги також мають учасники або переможці Всеукраїнських олімпіад 4-го етапу з базових предметів у році вступу, призери 3-го етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт, учні-члени

Малої академії наук України. Крім того, частина вишів встановлює власні пільгові коефіцієнти для мешканців місцевого регіону (регіональний коефіцієнт, який дорівнює 1,02 бала. Існують також галузеві коефіцієнти для певних професій, дефіцитних на ринку праці, коефіцієнт, який стосується майже всіх випускників наших шкіл, так званий сільський коефіцієнт, який становить 1,05 бала і право на який мають випускники сільських шкіл).

До слова кажучи, торік із 28 тисяч абітурієнтів із сільських шкіл понад 800 стали студентами вишів саме завдяки цьому коефіцієнту. 

Відповідно до загальних даних МОЗ про кількість випадків захворювання на коронавірусну інфекцію в Україні не виключено, що хтось зі вступників або перехворів, або контактував із недужими. Як вони складатимуть ЗНО?

– Для них проводитиметься додаткова сесія ЗНО після одужання або закінчення терміну самоізоляції. Якщо ж до цього часу вони не зможуть узяти участь у ЗНО зі згаданих причин і пропустять додаткову сесію тестування, то вони просто будуть звільнені від ЗНО за станом здоров’я. Таке правило діяло й раніше для людей із низкою захворювань.

Для таких категорій абітурієнтів форми проведення вступних іспитів визначаються окремо під час прийому на навчання до закладів вищої освіти і щороку затверджуються Міністерством освіти й науки України.

Останніми роками спостерігається тенденція до вступу українських випускників у закордонні виші. Там ЗНО не є обов’язковим. Чи можливе звільнення цієї категорії випускників від ЗНО?

– Від пандемії коронавірусу сьогодні потерпає весь світ. Відповідно прогнозованими є зміни у вступних кампаніях і закордонних університетів. Найімовірніше, вони будуть відтерміновані так само, як і в Україні, особливо з огляду на те, що кордони країн залишаються закритими на невизначений термін.

Результати ЗНО необхідні не лише для вступу у виші. Вони також є оцінкою Державної підсумкової атестації й уносяться в свідоцтво про освіту. Тому звільнення від складання тестів ЗНО тих, хто не планує вступати у вітчизняні виші, є недоцільним.

Чи можливе зменшення кількості предметів ЗНО у зв’язку з коронавірусом?

– 2020 року кожен учасник може пройти тестування щонайбільше з чотирьох навчальних предметів.

Тести ЗНО, медичні огляди, емоційне напруження в очікуванні результатів вступної кампанії – усе це ще попереду. Таке саме можна сказати й про формування рейтингових списків вступників. Коли теоретично вони можуть бути відомі?

– Вступники, які вступають на основі результатів ЗНО, творчих конкурсів і вступних іспитів, мають дістати відповідне повідомлення про отримання чи неотримання ними права здобувати вишу освіту за державним замовленням не пізніше 12 год. 27 серпня. Ця категорія вступників має виконати вимоги до зарахування на місця державного замовлення до 18 год. 31 серпня.

Зарахування вступників за кошти державного бюджету відповідно до державного замовлення проводиться 5 вересня, а за кошти фізичних або юридичних осіб (платна форма навчання) – не пізніше ніж 30 вересня.  

Переведення на вакантні місця державного замовлення студентів, які зараховані на навчання на платну форму, відбудеться не пізніше ніж 15 вересня.

Користаючи з нагоди, повідомляю, що вчора, 21 травня,

Міністерство освіти й науки затвердило оновлений графік проведення зовнішнього незалежного оцінювання в 2020 році.

Згідно з графіком тестування з математики відбудеться 25 червня, з української мови й літератури – 30 червня, фізики – 2 липня, іспанської, німецької, французької мов – 6 липня, англійської мови – 7 липня, історії України – 9 липня, біології – 13 липня, географії – 15 липня, хімії – 17 липня.

Результати ЗНО будуть відомі: з математики, фізики – до 16 липня, з української мови та літератури, історії України, іноземних мов, біології – до 24 липня, з географії, хімії – до 28 липня.

Ці результати ЗНО будуть поміщені на інформаційних сторінках учасників: з математики, фізики – до 17 липня, з української мови й літератури, історії України, іноземних мов, біології – до 25 липня, географії, хімії – до 29 липня.

Додаткова сесія ЗНО запланована на період із 23 липня по 11 серпня. Її результати буде оголошено до 14 серпня.

Під час тестування учні й інструктори мають користати із захисних масок, а пункти проведення ЗНО повинні бути забезпечені антисептиками.

Бесідувала Ірина ПОВАР.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

//graizoah.com/afu.php?zoneid=2962165Scroll Up