Душевне мистецтво Анни Вітрук

Пабло Пікассо, Поль Сезанн, Густав Клімт, Клод Моне, Анрі Матісс, Марсель Дюшан, Вінсент ван Гог, Джексон Поллок, Енді Уорхол, Віллем де Кунінг, Пієт Мондріан, Хіроші Суджімото. Це імена найвідоміших художників світу за версією британської газети «The Times».

Гощанщина – це невеличка частина нашого світу, але й на її теренах є нехай не всесвітньо відомі, але самобутні й знані далеко поза межами району художники. Поміж ними Олександр Лаворик, Олександр Галайчук, Олександр Опанасюк, Микола Кухар і, на жаль, уже покійний Микола Годун, Володимир Шевчук. Як бачимо, у цьому переліку домінують саме чоловічі імена. Виникає логічне запитання: невже Бог наділив умінням творити художні шедеври на полотні лише чоловіків?

У часи Ренесансу загалом вважалось, що справжніми художниками можуть бути лише чоловіки. А жінки…. Так, вони могли творити, але їхня творчість зводилась лише до шиття, вишивки, ну і, звісно, ж приготування їжі. Чи справедливо це? Сто раз ні! І яскравим прикладом цього є уже давно відомі імена мисткинь, які у різні часи робили перші спроби заявити про себе, як про художниць. Наполегливість цих творчих жіночих особистостей у пору прогресивного розвитку суспільної свідомості та їх нестримне бажання, відстоювання власного права бути успішними в мистецтві дала очікуваний результат і нині світ має чимало відомих художниць, твори яких надихають на роздуми, розкривають абсолютно інших аспект жіночого світосприйняття.

Однією з таких доволі відомих не лише в Гощі, а й Рівному й поза його межами є Анна Вітрук. Її роботи можна загалом назвати візитною карткою Гощанщини, Рівного. У різножанрових творах художниці відображаються переважно позитивні картини нашого буття, краса природи й людської душі. Адже саме в душі цієї тендітної, завжди усміхненої молодої матусі-мисткині народжується мистецтво. Відтак вона відображає його на полотні.

Водночас творити задля власного задоволення – це одне діло. А ділитися своїм талантом, уміннями, майстерністю, з материнською ніжністю й ласкою навчати інших дітей працювати з фарбами й вибором мистецького напрямку – це вже зовсім інше, делікатно-психологічне завдання. І це їй під силу. І це радує найбільше, адже саме завдяки Анні Володимирівні понад 70 дітей Гощанщини користають з можливості навчатися не простому художньому ремеслу.

– Коли я чую, як хтось із батьків каже, що в її дитини немає таланту до малювання, то одразу відчуваю внутрішній дискомфорт, навіть своєрідне приниження самоцінності дитини, – каже Анна Вітрук. – Кожна дитина талановита. Однак важливо знати, що «художник – це всього на один відсоток талант». У творчості, як і в будь-якому іншому ділі, головне – це бажання. Це планомірна праця і робота над помилками. Художники вчаться все своє життя, вони шукають власний стиль, освоюють нові техніки. І це нормально, адже неможливо вперше взяти в руки пензель і одразу створити шедевр.

Важко з цим не погодитись. Так само як і з тим, що аби навчити 5-ти чи 6-річну дитину не те щоб правильно підбирати фарби, а хоча б пензлика правильно в руці тримати – це вже потребує великого терпіння й уміння підібрати правильний підхід до неї, налагодити енергетичний обмін між учителькою і учнями. А останніми роками й з матерями юних художників, художниць. Саме так. Адже вже другий рік поспіль у Гощанській філії арт-студії «Позитив» навчається художньому мистецтву доросла група. Більшість із них – матері, творчою наставницею яких залишається Анна Вітрук.

Відкриття арт-студії «Позитив»» стало новою сторінкою життя Анни Вітрук. Саме тоді вона відчувала, що дуже потрібна дітям, що може змінити їх ставлення й сприйняття мистецтва й розфарбувати зробити їхню буденність кольорами веселки, вивчаючи різні стилі, техніки, відкриваючи для них імена відомих митців минулого й сьогодення.
Важливу роль у житті художниці відіграє громадська діяльність. Анна Володимирівна – членкиня ГО «Платформа жіночих ініціатив «ДіяМи» (керівник Калька Наталя) та ГО «Євро-Арт», на базі якої разом з іншими представниками організації проводяться безкоштовні заняття для діток із особливими потребами. Вона плідно співпрацюємо з Рівненським навчально-реабілітаційним центром «Особлива дитина», Ясениницьким навчально-реабілітаційним центром Рівненської ОДА й активно допомагає сім’ям, які потребують моральної й матеріальної підтримки.

– Усе своє життя я присвятила улюбленій роботі й творчому вихованню моїх дітей! Робота – це мій другий дім. Я знаю, що в житті не буває випадковостей. І саме Гоща стала місцем, куди свого часу мене завела доля і яка назавжди залишиться частинки моєї душі й люблячого серця. Адже саме у Гощі в мене з’явилось багато друзів, відбулося моє становлення, як творчої особистості, формування основних навиків у педагогічній роботі й буденному житті. На моєму шляху траплялось чимало всіляких перешкод, але не зупинятися і впевнено йти вперед мене завжди мотивували мої талановиті діти, а їх кількість яких щороку зростала.

Багато вихованців Анни Вітрук вже стали її колегами й також навчають талановиту молодь. Вона щиро переживає за них і радіє їх успіхам, допомагає в організації виставок їх робіт.

– Інколи батьки моїх учнів запитують мене: «Що ви робите з нашими дітьми? Вони не можуть дочекатися наступного заняття?». Я завжди відповідаю, що просто дуже люблю їх! Бо лише щира любов до учнів, які практично стають твоїми ж дітьми, є передумовою успішності справжнього вчителя, наставника.

Ну і насамкінець пропонуємо кілька відгуків про роботу арт-студії «Позитив» і її керівницю Анну Вітрук.

Душевне мистецтво Анни Вітрук
Наталія КАЛЬКА.

Керівниця ГО «Платформа жіночих ініціатив «ДіяМи» Наталія КАЛЬКА: «Анна Вітрук творить мистецький контекст Гощі. Це найперше, що я можу сказати про неї. Крім того, Анна є новаторкою, яка зуміла внести корективи у загальноприйняті фіктивні догми, мовляв, мистецтву потрібно навчатися з малих років. Ні! І доказом тому є група жінок-художниць, більшість з яких уже самі виховують власних дітей.

Анна дала нам, дорослим жінкам, у руки пензлі й палітру та переконала, що ми також можемо творити на полотні. І це чудово, адже коли мешкаєш у маленькому містечку, то життя балансує між роботою, сім’єю й побутом. А після уроків живопису ми почали власну творчу реалізацію. Водночас це ще відпочинок, і формування команди однодумцями. Як керівник громадської організації «Платформа жіночих ініціатив «ДіЯми», я однозначно вважаю Анну Вітрук жінкою, які започаткували жіночий рух у нашому регіоні й постійно долучається до його розвитку. Відверто кажучи, навіть не уявляю життя Гощі, району без цієї ерудованої, тактовної, інтелигентної, творчої і насправді талановитої жінки і її культурних проектів.

Душевне мистецтво Анни Вітрук
Олександра СОБОТЮК.

Художниця, перша учениця Анни Вітрук Олександра СОБОТЮК: «Почалося все з величезного бажання навчитися малювати. Кілька років поспіль мої батьки зверталися в Гощанську районну школу мистецтв, аби записати мене на уроки образотворчого мистецтво, однак, у відповідь чули: «На жаль, поки що немає викладача». І от, як кажуть, поталанило! Після закінчення 2007 року Рівненського інституту слов’янознавства Київського славістичного університету, де навчалася на факультеті психології та мистецтвознавства за спеціальністю мистецтвознавець, викладач образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва на роботу в Гощу прийшла Анна Володимирівна.

Я й нині пам’ятаю наше перше заняття. Я пам’ятаю, як не було відповідного приміщення для занять і ми вчилися малювати просто в коридорах. І, власне, познайомила нас і навчила працювати з мольбертами також саме наша вчителька. А спочатку ми малювали на звичайних столах.

Ті емоції, той досвід, який я отримала під час навчання в Анни Володимирівни, супроводжують мене все моє життя. Вона віддавала нам все своє серце і завжди вчила мислити лише позитивно, пояснювала важливість доброго настрою для митця. Упевнена, що мене підтримають всі її учні, адже з ними Анна Володимирівна спілкується повсякчас.

Урешті мистецтво, малювання стало не лише моєю професією, а й сенсом мого життя. Я просто не уявляю себе без творчості. І завдячою цим саме моїй улюбленій вчительці, наставниці Анні Вітрук.

Душевне мистецтво Анни Вітрук
Люба ГОНЧАР.

Директорка ПрАТ «Гощанський завод продтоварів» Люба ГОНЧАР: «Для мене Анна – це близька подруга і однодумець. Це людина, на допомогу й підтримку якої завжди можна розраховувати. Власне саме тому я підтримую й допомагаю у реалізації її соціальних проектів. Особливо люблю її творчість, долучаюсь фінансово до благодійних виставок, які вона організовує з метою збору коштів на лікування дітей. Урешті у мене вдома є дві її картини, які я придбала під час благодійного аукціону «Подаруй добро». Анна не лише навчає дітей малювати. Вона навчає їх добру і любові, ширше розкриває їх світогляд, допомагає осягнути цінність і важливість життя кожного з нас. Це дуже важливо і Гощі дуже поталанило мати таку мисткиню».

Душевне мистецтво Анни Вітрук
Юрій ЯСТРЕМСЬКИЙ.

Юрій ЯСТРЕМСЬКИЙ, син і дру­жина якого також відвідують за­няття арт-студії «Позитив»: «Сам я за складом розуму є скоріш «фізиком» ніж «ліриком», тому до творчих людей загалом ставлюся з певним пієтетом. Люди, котрі вміють виражати свої емоції через пісню, танок чи написану картину викликають у мене щире захоплення.

У Анни Вітрук взагалі унікальна місія – вона допомагає і дітям, і дорос­лим розкрити творчі здібності, подолати невпевненість у собі, хоч на певний час вирватися з буденних клопотів.

Бажаю Анні Володимирівні творчого натхнення, мис­тецьких здобутків і вдячних послідовників! Так тримати!

Ірина ПОВАР.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

//graizoah.com/afu.php?zoneid=2962165Scroll Up