Без емоцій – лише факти

Коментар про ситуацію на Гощанщині на своїй сторінці у ФБ написав радник голови Гощанської райдержадміністрації Юрій Ястремський.

Товариство! Взятися за клавіатуру мене змусили чергові перипетії у нашому районі, які звісно ж не залишили мене байдужим.
Сьогодні хочу поділитися з вами своїми міркуваннями стосовно двох питань:
1. Звернення Гощанської ЦРЛ до селищної ради з проханням виділити кошти на придбання обладнання для протидії коронавірусу COVID-19.
2. Чому Горбаківська сільська рада відмовилася приєднуватися до Гощанської ОТГ, яка, можливо, буде створена у недалекому майбутньому.
Не дивуйтеся. Насправді ці, на перший погляд абсолютно різні питання, елементи одного ланцюжка.
Не маю на меті когось повчати чи, крий Боже, образити.
Викладаю свою думку як громадянин України і мешканець Гощі.
Отже, все по порядку.

У не такому ще далекому 2016 року ми стояли на порозі підготовки до реформи вторинної ланки, і враховуючи ставлення держави до сільської і районної медицини, чогось хорошого очікувати було важко. Тим паче, що наша лікарня, як і практично усі районні лікарні, трималася фактично на самовідданості та ентузіазмі лікарів і медичного персоналу.

Окрім того, точилися розмови, що навколо лікарень буде здійснюватися укрупнення районів. Тобто, де краща районна лікарня – там і райцентр.

Взявши все це до уваги, зауваживши скромні можливості районного бюджету, на якому трималися і тримаються усі галузі району, та політику держави щодо невпинної «оптимізації» всього що під руку потрапить, було все таки вирішено «дати бій» і за районну лікарню боротися до останнього.

Звісно, ризикували. Звісно, не вистачало коштів.
Однак! Під невпинним воланням про «оптимізацію» то від одного, то від іншого міністра, район все таки зберіг мережу освітніх закладів, ми чіплялися за кожен ФАП, і продовжували тягнути лікарню.

За період з 2016 по 2019 років районний бюджет спрямував більше 9 (дев’яти) мільйонів на переоснащення і модернізацію Гощанської лікарні. Зроблене дійсно вражає.

Повертаючись до сьогодення.
Я не знаю чия була ініціатива з написанням листа на ім’я депутатів селищної ради з проханням виділити 1 мільйон 130 тисяч гривень на закупівлю необхідного для протидії коронавірусу обладнання.

Знаю, що лікарня просила виділити кошти на:
– апарат штучної вентиляції легень (600 тис. грн);
– монітори пацієнта 10 шт. (400 тис. грн);
– кисневий концентратор (130 тис. грн).

Знаю, що депутат селищної ради Ірина Білошицька внесла пропозицію перерозподілити частину вільного залишку селищного бюджету та частину коштів взяти з перевиконання селищного бюджету, зокрема:
– 195 тис. грн зняти із проведення культурно-масових заходів;
– 500 тис. грн зняти з капітальних видатків по благоустрою (придбання основного обладнання);
– 200 тис. грн зняти з поточних видатків з організації благоустрою (на що в селищному бюджеті передбачено більше 3,2 млн грн);
– 235 тис. грн взяти з перевиконання селищного бюджету.

Цілком конструктивна і виважена пропозиція, враховуючи виклики і небезпеки, перед якими ми усі стоїмо.
Селищна рада по цьому зверненню вирішила обмежитися 100 тисячами гривень.

На цьому можна було б і завершити цю історію, якби не подальші дискусії, що розгорнулися у «Гощанському сегменті Facebook».

Як житель Гощі, хочу запитати голову і депутатів селищної ради: ви дійсно вважаєте що так правильно?

І чи дійсно, як висловилися, окремі колеги: «забезпечення лікарень покладено на Кабінет міністрів, Верховну Раду та гощанську районну державну адміністрацію»? Це з якої опери?
Відкрию «секрет Полішинеля» – державою дійсно покладено на районні лікарні! Давно і остаточно! І на сільські медпункти теж покладено. І на сільські школи.

Відкрию ще один «секрет». З першого квітня районні лікарні є неприбутковими комунальними закладами і працюють в умовах автономізації. Що зароблять те і будуть мати. А питання їх модернізації і матеріально-технічного розвитку залежить від ставлення місцевої влади.

Ще один пасаж вартий того, щоб бути процитованим: «Чому ми урізаємо бюджет на вивезення сміття чи то садочок, в той час залишаємо бюджет на святкування, танці та співи?».

Я не знаю, до кого це адресовано. Можливо, це обмовка по Фрейду? Стільки святкувань, гулянок і фестивалів як влаштувала Гощанська селищна рада за останні 4 роки, не бачив, напевне, жоден обласний центр в Україні. Скільки там було «покладено» бюджетних коштів? Риторичне запитання, хоча й цікаве… І чи не краще ці кошти було спрямувати на ту ж лікарню, школу чи садочок?

Для повного розуміння ситуації мушу пояснити кілька моментів і навести кілька цифр:
1) усі районні бюджети в Україні є дотаційними.
2) на утриманні районного бюджету знаходяться усі галузі: освіта, медицина, культура, соціальний захист.
3) дитячі садочки і клуби перебувають на балансі селищної і сільських рад, однак районний бюджет дає дотацію на їх утримання.
4) У 2016 році Гощанський районний бюджет втратив третину своїх доходів у результаті створення Бабинської та Бугринської ОТГ.
5) В Гощанському районі збережена найбільша в області на душу населення мережа шкіл і ФАПів.
6) Протягом 2016-2019 років на розвиток і зміцнення матеріально-технічної бази Гощанської ЦРЛ кошти виділяли:
– Гощанський районий бюджет – 9 мільйонів гривень;
– Гощанський селищний бюджет – 470 тисяч гривень;
– сільські бюджети – 715 тисяч гривень.
Висновки кожен зробить сам.

Чимало мешканців нашого району затамувавши подих слідкували за баталіями довкола Горбаківської сільської ради. Точніше, довкола вибору, який зроблять голова, депутати і мешканці Горбаківської сільської ради: приєднуватись до Бабинської чи Гощанської ОТГ.

Було зламано чимало списів, наведено безліч аргументів, поважні дядьки сварилися і в районі і в області, емоціям позаздрив би навіть вулкан Везувій. Наприкінці 2018 року кабінет міністрів затвердив перспективний план утворення ОТГ в Рівненській області, відповідно до якого Горбаківська сільська рада увійде до Бабинської ОТГ. Здавалося б, усе і усі врешті заспокоїлися…

Нового імпульсу цьому питанню надав призначений у грудні 2019 року голова Гощанської РДА. Василь Романюк зі щирим завзяттям намагався переконати земляків горбаківців приєднуватися до Гощанської ОТГ. Все марно. Горбаківський голова і депутати вперто стояли на своєму – Бабин і тільки Бабин.

Чому так? Адже скільки було наведено аргументів на користь Гощі! Аргументів, які і крити немає чим!
Ні! Володимир Бойко і горбаківські депутати стояли «насмерть».

Тепер я скажу вам більше. Ні Бойко, ні горбаківські депутати не погодилися б на Гощу навіть під загрозою ядерного удару. Я зрозумів це давно. Точніше, мені це підказали… цифри.

Слід сказати, що за останні років 5-6 відбулося чимало змін в бюджетному законодавстві. Так сталося, що ці зміни лягали непідйомним тягарем саме на районні бюджети. Держава поступово відмовлялася фінансувати харчування учнів, оздоровлення дітей, пільги телефонного зв’язку тощо.

У той же час, міські та окремі селищні і сільські бюджети отримали неочікуваний бонус – у 2015 році їм почала надходити частина акцизного збору з продажу і ввезення нафтопродуктів. Виграли ті, у кого на території знаходяться АЗС. Враховуючи, що наш район розміщений на трасі Київ-Чоп таких щасливчиків виявилося троє: Гоща, Горбаків, Федорівка.

Та й у інших сільських бюджетах, враховуючи стрімкий ріст орендної плати за землі сільгосппризначення, відбувся значний ріст доходів.

В таких умовах район змушений звертатися до селищного і сільських бюджетів з проханням допомоги! Змушений! Для того, аби утримати мережу шкіл, медпунктів, забезпечити їх належну матеріально-технічну базу і розвиток, харчування та оздоровлення дітей тощо.

Що ж говорять цифри?
По-перше цифри говорять про рівні фінансові можливості Гощанської селищної та Горбаківської сільських рад у період з 2016 по 2019 років (тема окремої розмови, до речі).

Отже, до суті питання. За період 2016-2019 років на поточні ремонти, зміцнення матеріально-технічної бази та капітальні видатки своїх шкіл було виділено:
– Горбаківська сільська рада – 4 млн. 800 тис. гривень
– Гощанська селищна рада – 98 тис. гривень

За період 2016-2019 років на поточні ремонти, зміцнення матеріально-технічної бази та капітальні видатки закладів первинної ланки медицини (ПМСД, амбулаторії, фельдшерсько-акушерських пункти) було виділено:
– Горбаківська сільська рада –794 тис. гривень
– Гощанська селищна рада – 113 тис. гривень.

Окрім того, останніми роками район звертається до сільських рад з проханням взяти участь у харчуванні школярів початкових класів і пільгової категорії за принципом 50/50: 50% фінансує районний бюджет і 50% фінансують селищний і сільські бюджети.
І знаєте що? Горбаків самостійно фінансує усі 100% цієї потреби.

Розумієте? Для Володимира Бойка і горбаківських депутатів все, що знаходиться на території Горбаківської сільської ради – їхнє! Школа – їхня, амбулаторія – їхня, медпункти – їхні, і діти в школах – їхні. Вони не ділять і не влаштовують розбірки де, чиє і у кого воно на балансі. І не чекають хто, що і на кого покладе.

Ось і вся дискусія.
Мені завжди здавалося, що Гощанську селищну і Горбаківську сільську ради розділяє річка. Виявилося – прірва, ментальна прірва… Хочеться вірити – тимчасова.

Наприкінці хочу сказати ось що.
Навіть працюючи першим заступником голови районної адміністрації я не приховував свого негативного ставлення до так званої реформи децентралізації. Закликав і закликаю до останнього триматися за свої сільські ради.

Але, можливо настане час остаточного об’єднання. Тоді – майбутнє за великими і потужними громадами.
Хлопці і дівчата з Гощанської селищної ради!
Саме навколо Гощі в майбутню ОТГ мають об’єднатися 18 сільських рад!

Ви не уявляєте скільки здоров’я, нервів і сивого волосся мені це коштувало. Скільки зустрічей, дискусій і суперечок довелося витримати.
І скільки разів сільські голови заганяли мене у глухий кут, показуючи на Гощу. Одного разу з того кута вийти таки не вдалося, ви знаєте…
Можливо, хоча б зараз покажете приклад для отих вісімнадцяти?

З повагою, Юрій Ястремський.

Без емоцій - лише факти
 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

//graizoah.com/afu.php?zoneid=2962165Scroll Up